Jaskyňa Mesačný tieň už patrí k najväčším na Slovensku

14. apríla 2007, 18:34

SVIT 14. apríla (WEBNOVINY) - Len tri roky stačili objaviteľom jaskyne Mesačný tieň v masíve Javorinskej Širokej vo Vysokých Tatrách, aby z nej urobili druhú najhlbšiu a štvrtú najdlhšiu jaskyňu na Slovensku. Jaskyniari z celého Slovenska doteraz objavili a zamerali takmer 14 km podzemných chodieb. V roku 2006 objavili približne štyri kilometre nových chodieb. Svojou hĺbkou, vyše 440 metrov, sa jaskyňa Mesačný tieň priblížila k najhlbšej slovenskej jaskyni, ktorou je jaskyňa Starý hrad v systéme Hipmanových jaskýň v Nízkych Tatrách s hĺbkou 495 m.

Objavitelia Mesačného tieňa sa pohrávajú aj s myšlienkou, urobiť z nej najdlhšiu a najhlbšiu jaskyňu na Slovensku. "Jaskyňa sa valí na každú stranu priepasťami a chodbami," uviedol pre agentúru SITA spoluobjaviteľ jaskyne Branislav Šmída zo Speleoklubu Univerzity Komenského v Bratislave. Do konca roka 2007 chcú jaskyniari objaviť ďalších približne šesť kilometrov nových priestorov. "Za pár rokov budeme Demänovským jaskyniam dýchať na chrbát, lebo kopec je veľký a možnosti sú neobmedzené," doplnil B. Šmída. Dĺžka Demänovských jaskýň dnes presahuje 35 km. Ak sa podarí objaviteľom nájsť nižšie položený vchod do jaskyne, B. Šmída nevylučuje, že jaskyňu Mesačný tieň by bolo možné sprístupniť vodcovským štýlom aj pre verejnosť.
Objaviť jaskyňu môže podľa neho ktokoľvek. Zo štatistík vyplýva, že približne polovica významných jaskýň bola objavená náhodne. "Väčšinou ich objaví niekto, kto s jaskyňami nemá nič spoločné. Je to poľovník alebo znalec dajakého terénu," uviedol Šmída. Druhá polovica jaskýň bola objavená jaskyniarmi, ktorí cielene študujú perspektívny terén a geologické mapy. To bol aj prípad Mesačného tieňa. Nebol to náhodný objav. Pred rokom 1990 bol tento terén intenzívne monitorovaný ochranármi, ale aj poľovníckou loby. Jaskyniari sa tam ťažko dostávali, vysvetlil doplnil B. Šmída.

Nové objavy v jaskyni Mesačný tieň vo Vysokých Tatrách, v jaskyni Praslen v Drienčanskom krase, Štefanovej jaskyni v Nízkych Tatrách, ale i objav úplne novej jaskyne Nová Michňová v Muránskom krase patria k najzaujímavejším bodom 16. ročníka celoslovenského stretnutia jaskyniarov Speleomíting, ktorý sa dnes koná vo Svite. Okrem slovenských objavov sa účastníci Speleomítingu oboznamujú aj s objavmi slovenských jaskyniarov v zahraničí. Slovenskí jaskyniari patria podľa organizátorky podujatia Oľgy Mihálovej, k svetovej špičke v tejto oblasti.

Na Slovensku je v súčasnosti zameraných 4500 jaskýň, rozprestierajúcich sa na krasovom území s celkovou rozlohou väčšou ako 2700 štvorcových kilometrov. Pre širokú verejnosť je sprístupnených len 12 jaskýň.

SITA


Zdieľať


Naspäť na najnovšie správy

Teraz tiež

Rubriky denníka 24hod.sk