Jazierko ochráni aj stará lopta

07. januára 2006, 10:32
  Jednak by nemali dostatok kyslíka, a jednak by sa pod ľadom hromadili jedovaté plyny.
Výmenu vzduchu možno jednoducho zabezpečiť pomocou PET fliaš, plávajúcich na hladine, ale môže to byť aj stará lopta alebo kus dreva. Takéto predmety je vhodné umietniť aj na hladinu jazierka s kompaktnou laminátovou formou, pri ktorých by rozpínanie ľadu mohlo poškodiť steny. Samozrejme, dostať aj profesionálne rozmrazovacie špirály s vlastným zdrojom alebo pripojené do elektrickej siete.
Hladinu predovšetkým počas miernej zimy nechávame zakrytú sieťou, ktorou sme ju na jeseň zabezpečili pred padajúcim lístím. Aj naďalej bude zachytávať nečistoty, ktoré by inak vo vode tleli. Pri odmäku sieť vytrasieme a znovu napneme.
Väčšina našich vodných a bažinných botanických druhov rastlín dobre prečkáva zimu, mokradné rastliny sú z prírody zvyknuté aj na premŕzanie celého okolia. S prezimovaním vegetácie v hlbších jazierkach by teda nemali byť problémy.
Lekná a ďalšie tropické vodné rastliny treba uložiť hlbšie pod hladinu a okolie jazierka ešte zatepliť vrstvou suchého lístia. Najlepšie však spravil ten, kto ich preniesol aj s kontajnermi do pivnice. Plávajúce a ponorené rastliny prezimujú v spiacich lupeňoch a úlomkoch, z ktorých na jar samy vypučia.
Pri starších betónových nádržiach je lepšie vodu vyčerpať a rastliny na dne zasypať hrubou vrstvou lístia, lekná navyše prikryť ešte čečinou a vrecovinou, nesmieme ich však nechať do jari vyschnúť. Celý povrch jazierka môžeme ešte prekryť debnením alebo plachtou. Zabránime tým hromadeniu vlhka na dne a praskaniu povrchu.
Zdieľať


Naspäť na najnovšie správy

Teraz tiež

Rubriky denníka 24hod.sk