Otisov vynález umožnil budovám šplhať sa k nebesiam

03. augusta 2016, 6:45
Ilustračná snímka Foto: TASR/Daniel Veselský
 
Halifax/Bratislava 3. augusta (TASR) - Americký vynálezca Elisha Graves Otis vynašiel v polovici 19. storočia bezpečnostné zariadenie na zachytenie padajúceho výťahu. V stredu 3. augusta uplynie 205 rokov od jeho narodenia.

Elisha Graves Otis, ktorý sa narodil 3. augusta 1811 v Halifaxe v americkom štáte Vermont, sa v mladom veku zamestnal v továrni na výrobu postelí. V novej fabrike v Yonkerse bolo jeho úlohou riešiť transport masívneho nábytku zdvíhacími plošinami. Jeho náture vlastná vynachádzavosť ho priviedla k riešeniu, ako zabrániť pádu takéhoto výťahu pri pretrhnutí lán. Stačili mu na to vodiace koľajnice, v nich umiestnené západky podobné rapkáču a šikovné prepojenie zdvíhacieho lana s ovládaním západiek. Na svet prišiel výťah s automatickým bezpečnostným zariadením.

V nasledujúcom roku odišiel zo zamestnania a začal sa venovať podnikaniu s výťahmi. Prvý výťah predal 20. septembra 1853, ale až do mája 1854 sa nemohol tešiť z veľkého počtu zákaziek. Vtedy pripravil výťahu s automatickým bezpečnostným zariadením reklamu na svetovej výstave v americkom New Yorku. V Kryštálovom paláci sám uviedol do pohybu ním nainštalované zdvíhacie zariadenie a počas jazdy sekerou preťal laná. Výťahové brzdy zabránili pádu plošiny, na ktorej stál sám Otis, a verejnosť sa na vlastné oči presvedčila, že im možno zveriť životy ľudí.

Svoj prvý výťah pre zákazníkov Otis nainštaloval 23. marca 1857 v obchodnom dome v New Yorku. V januári 1861 si dal patentovať parný motor určený pre výťahy. Tento patent bol základom rodinného podniku, v ktorom po jeho predčasnej smrti pokračovali jeho dvaja synovia.

Elisha Graves Otis zomrel 8. apríla 1861 v meste Yonkers v USA vo veku 49 rokov.

Moderný výťah s bezpečnostným zariadením bol predpokladom pre výstavbu výškových budov. Začala sa tak éra mrakodrapov.

Otis vymyslel a dal si patentovať aj ďalšie mechanizmy, napríklad parný pluh (1852), alebo plynovú rúru na pečenie (1857).







 
Zdieľať


Naspäť na najnovšie správy

Teraz tiež

Rubriky denníka 24hod.sk