Deväť zvláštnych spôsobov, ako vám technika škodí

14. decembra 2016, 9:02
Deväť zvláštnych spôsobov, ako vám technika škodí

Zranenia spojené s technológiami, od stuhnutého krku a bolestí ramien po smrteľné nehody. Toto je odvrátená strana technologických pomôcok, ktoré považujete za také nápomocné. Niektoré zranenia sú náhle, iné spôsobené opakovanými úkonmi, ktoré sa prejavia časom. A počet takýchto prípadov neustále rastie. Štúdia z roku 2008 ukázala, že náhle zranenia spojené s počítačmi neustále pribúdajú, a to aj pri malých deťoch. Niektoré sú tak nové, že si vyžiadali pomerne originálne pomenovania.

Keď do vás udrie blesk


Zasiahnutie bleskom nie je rozhodne neškodná záležitosť, horšie to je, keď držíte v rukách elektrické zariadenie. Preto sa hovorí, že počas búrky nemáte vonku telefonovať – hrozí vám vážne poškodenie zdravia, ba až smrť. Keď do človeka udrie blesk, elektrina práve vtedy prebieha kožou bez preniknutia do tela, pretože ľudská pokožka je voči elektrine pomerne odolná. Ide v podstate o výboj. Keď však blesk udrie do človeka držiaceho kovový objekt na pokožke, výboj sa naruší, čo môže vyústiť do vnútorných zranení. 
 

Hrať sa je škodlivé


Herné konzoly sú stále veľmi populárne. Vedeli ste však, že dlhé držanie ovládania môže spôsobiť nový typ kožného ochorenia práve na pokožke vašich dlaní. Hidradenitis je kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje prepuknutím zápalových ložísk, hlavne v podpazuší a intímnej oblasti. Nový typ choroby spôsobuje pevné a opakované dlhotrvajúce držanie ovládania hry v rukách, spolu s opakovaným stláčaním gombíkov, čo narušuje povrch dlaní. Výrobcovia hier sa obraňujú, že zodpovedné používanie konzol v súlade so zdravím a odporúčaniami možno nájsť v ich manuáloch.
 

Obrazovkou k fotosenzitivite


Asi každý, kto trávi pred počítačovou obrazovkou veľa času, už videl alebo počul varovania, že je to škodlivé pre oči. Niektorí ľudia už určite zažili záchvat citlivosti na svetlo alebo sa im zotmelo pred očami, keď na televíznej alebo počítačovej obrazovke sledovali určité svetelné vzorce. Asi jeden zo sto ľudí trpí epilepsiou a tri až päť percent ľudí má toto ochorenie spojené s citlivosťou na svetlo. 

Nevie sa, čo epilepsiu spôsobuje, ale abnormálne prepojenia alebo nerovnováha v chemikáliách súvisiacich so signálmi v mozgu, sú v tom určite zapletené. Na väčšinu typov epilepsie neexistuje liek. Ľudia s fotosenzitívnou epilepsiou by sa mali vyhýbať akýmkoľvek pravidelným pohyblivým vzorom alebo blikotajúcemu svetlu, keďže môže ísť o spúšťače. Záchvať spôsobujúce vizuálne vzorce sú však aj v mnohých hrách alebo v televízii.
 

Naozaj inteligentný telefón?


Keď ľudia používajú svoje dlane a ruky v istých opakovaných pohyboch, ako je práca na dotykovej obrazovke, a to po dlhú dobu, môžu si naozaj poškodiť svaly a šľachy rúk. Výsledný bolestivý stav je známy ako opakované deformačné zranenie. Je to napríklad aj zápal karpálneho tunela, pri čom je vyvíjaný nadmerný tlak na nerv v zápästí. Prejavuje sa to bolesťami, tŕpnutím rúk a poškodením svalov rúk a prstov. Ľudia s opakovaným syndrómom karpálneho tunela musia časom podstúpiť operáciu, aby sa tohto problému zbavili.

Ďalším príkladom je problém, ktorý môžeme nazvať „spúšťový prst“. V tomto prípade sa prst zasekne v ohnutej polohe, čo je spôsobené zápalom. Niektorí ľudia s deformáciami na sebe časom spozorujú pod kožou gangliové cysty. Ide o opuchnuté masy na kĺboch prstov, zápästiach, rukách a nohách, ktoré sú naplnené lepkavou rôsolovitou tekutinou. Dajú sa odstrániť chirurgicky alebo proste nechať tak. Mnoho týchto problémov však lekári nedokážu vždy identifikovať.
 
 

Syndróm počítačového zraku


Ľudia, ktorí počítač používajú viac ako dve hodiny denne, môžu časom zažiť problém nazvaný syndróm počítačového zraku. Ide o skupinu problémov s očami, ktoré zahŕňajú unavené očí, bolesti hlavy, rozmazané videnie a suché oči. Hoci je to problém pre väčšinu ľudí dočasný, tieto podmienky môžu byť veľmi znepokojujúce, a to najmä ak k nim dôjde každý deň.

Oči sú dlhotrvajúcou prácou na počítači viac namáhané, dokonca sú k obrazovke bližšie, než by bolo zdravé. Syndróm počítačového zraku postihuje až 70 percent ľudí, ktoré pracujú na počítači viac ako dve hodiny denne. Lekári odporúčajú, aby bola obrazovka umiestnená 10 až 12 centimetrov pod úrovňou očí a 50 až 70 centimetrov pred očami. Nápomocné je aj správne osvetlenie a zabránenie lesku obrazovky.
 

Pozor na nabíjačky


Napriek jednoducho pôsobiacemu vzhľadu, nabíjačky sú pomerne sofistikované prístroje. Treba si teda dať pozor na lacné napodobeniny značkových adaptérov, ktoré nie sú postavené až tak presne a precízne. Objavili sa totiž prípady, kedy takéto nabíjačky spôsobili elektrický šok. Ušetriť sa teda vždy nevyplatí.
 
 

Tinnitus


Ľudia, ktorí používajú svoje mobilné telefóny dlhú dobu, môžu mať vyššie riziko vzniku trvalého zvonenia v ušiach. Tento stav je známy ako tinnitus. Vedci zistili, že ľudia, ktorí používajú mobilné telefóny intenzívne po dobu dlhšiu ako štyri roky, majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku hučania v ušiach. Ide o problém, ktorý je veľmi náročné odhaliť, nieto ešte liečiť.
 

Tichá smrť


Slúchadlá môže byť jedným z mála zostávajúcich spôsobov úniku hluku okolo nás, ale nie sú únikom pred nehodami. Štúdie ukázali, že počet dopravných nehôd s účasťou chodcov s nasadenými slúchadlami rastie. Prehľad nehôd hlásených v USA medzi rokmi 2004 a 2011 odhalil 116 nehôd, v ktorých boli chodci zranení so slúchadlami na ušiach. V 70 percentách týchto nehôd chodci zomreli. Väčšina obetí boli muži pod 30 rokov. Viac ako polovica nehôd bola spôsobená vlakmi a takmer jedna tretina vozidlami so sirénou – hasiči, policajti, záchranári.
 
 



Zdroj: livescience.com
Zdieľať


Naspäť na najnovšie správy

Teraz tiež

Rubriky denníka 24hod.sk