Filipíny odstupujú od ratifikácie Medzinárodného trestného súdu

14. marca 2018, 9:33
Filipínsky prezident Rodrigo Duterte Foto: TASR/AP
Manila 14. marca (TASR) - Filipínsky prezident Rodrigo Duterte v stredu oznámil, že jeho krajina odstupuje od ratifikácie Rímskeho štatútu, ktorým sa zriaďuje Medzinárodný trestný súd (ICC).

Duterte toto rozhodnutie odôvodnil "neopodstatnenými, bezprecedentnými a poburujúcimi útokmi na moju osobu, ako aj proti mojej vláde" zo strany predstaviteľov OSN. Duterte ďalej obvinil prokurátora ICC z pokusu získať nad ním kontrolu "v rozpore so zákonom a prezumpciou neviny". Vyhlásenie filipínskeho prezidenta poskytol novinárom právny poradca Salvador Panelo.

"A preto ako prezident Filipínskej republiky bezodkladne vyhlasujem, že Filipíny okamžite odstupujú od ratifikácie Rímskeho štatútu," uviedol vo vyhlásení, ktoré citovala agentúra DPA.

ICC spustil vo februári predbežné vyšetrovanie s cieľom zistiť, či v priebehu "vojny", ktorú vedie Duterte proti drogovému priemyslu v krajine, došlo k zločinom proti ľudskosti a či má ICC právomoc tento prípad prevziať, doplnila agentúra Reuters. Podnet na ICC podal vlani filipínsky právnik.

Filipínsky úrad pre boj proti drogám uviedol, že od 1. júla 2016 do 8. februára 2018 zomrelo pri policajných protidrogových operáciách 4011 osôb podozrivých z drogovej trestnej činnosti.

TASR · 14. marca 2018, 9:33
Zdieľať


Naspäť na najnovšie správy

Teraz tiež

Rubriky denníka 24hod.sk