Muskovi zrejme nevyjde zámer postaviť v Šanghaji vlastnú automobilku

09. marca 2018, 15:29
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
 
Palo Alto 9. marca (TASR) - Elon Musk, majiteľ americkej firmy Tesla, chcel vybudovať v Šanghaji vlastnú továreň na montáž áut s elektrickým pohonom. Podnikateľ teraz na Twitteri informuje o tom, že pekinské úrady zasiahli a prijali ochranné opatrenia. Uviedol, že z jeho zámeru v dohľadnom čase nič nebude.

Musk o svojom zámere prvýkrát informoval pred novinármi v New Yorku vlani v októbri. Správa vyvolala veľký rozruch. Továreň mala byť 100-% vlastníctvom Američana. To by mu zaručovalo, že aj celý zisk z predaja elektroáut by patril len jemu.

Nemecké koncerny ako Volkswagen, Daimler, BMW, ale aj ostatné automobilky môžu v krajine podnikať, len ak vytvoria spoločný podnik s čínskymi spolumajiteľmi. V týchto firmách patrí Číňanom vlastnícky podiel 50 až 60 %. Podľa neho sa rozdeľuje aj zisk.

Musk o vybudovaní vlastného závodu v Číne bez spoluúčasti domáceho kapitálu informoval naposledy pred mesiacom. Pekinské úrady následne vydali správu, že Američania nedostanú výnimku. Ak chcú v krajine podnikať, musia vytvoriť spoločný podnik (joint venture) s Číňanmi. Životným záujmom Tesly však je, aby sa dostala na najväčší trh s autami na svete.

Musk adresoval niekoľko mailov prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Postavil sa v nich proti čínskemu protekcionizmu. V zásade sa stavia proti dovozným clám, ale „súčasné pravidlá veci veľmi sťažujú“. Priznal, že z jeho podnikateľského zámeru zrejme zatiaľ nič nebude.

TASR · 09. marca 2018, 15:29
Zdieľať


Naspäť na najnovšie správy

Teraz tiež

Rubriky denníka 24hod.sk