Seehofer po útoku pri synagóge sľúbil posilnenie bezpečnosti

10. októbra 2019, 18:42
Horst Seehofer, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Halle 10. októbra (TASR) - Nemecký minister vnútra Horst Seehofer vo štvrtok prisľúbil posilniť bezpečnostné zložky v boji proti násiliu páchanému prívržencami krajnej pravice. Reagoval tak na stredajší útok pri synagóge v meste Halle, ktorý si vyžiadal dve obete na životoch. Minister útok namierený proti židom počas sviatku Jom kipur označil za "hanbu" pre Nemecko, uviedla agentúra AFP.

"Včerajší brutálny trestný čin bol hanbou pre celú krajinu," povedal Seehofer. Vláda podľa neho na spolkovej úrovni posilní právomoci bezpečnostných orgánov na boj s "krajne pravicovým terorom".

Ozbrojený muž sa v stredu pokúsil dostať do synagógy v meste Halle v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko. Páchateľ identifikovaný ako 27-ročný nemecký občan Stephan Balliet následne v okolí synagógy zastrelil dve osoby a ďalších ľudí zranil. Útok, ktorý páchateľ naživo vysiela cez internet, má podľa zistení prokuratúry pravicovo-extrémistické a antisemitské pozadie.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa vo štvrtok vyslovila za využitie všetkých prostriedkov právneho štátu v boji proti pravicovému extrémizmu a antisemitizmu, čo sú javy, ktoré si nezaslúžia "nijakú toleranciu".

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier navštívil vo štvrtok miesto útoku, kde položil veniec spoločne s Reinerom Haseloffom, premiérom spolkovej krajiny Sasko-Anhaltsko, a stretol sa s predstaviteľmi tamojšej židovskej obce. Tí kritizujú skutočnosť, že synagóga bola v čase jedného z najvýznamnejších židovských sviatkov nedostatočne chránená.

TASR · 10. októbra 2019, 18:42
Zdieľať


Naspäť na najnovšie správy

Teraz tiež

Rubriky denníka 24hod.sk