Slovensko by malo vybudovať penzión pre vojnových veteránov

13. marca 2018, 18:04
Ilustračná snímka Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 13. marca (TASR) - Vojnoví veteráni, ktorí majú problém so zabezpečením bývania, by mali dostať nový penzión. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý v utorok posunula Národná rada SR do druhého čítania.

Penzión má byť umiestnený v niektorom z existujúcich rezortných zariadení, presná lokalita podľa ministra zatiaľ nebola vybraná. Fungovať by mal od začiatku roka 2021, pričom bude určený pre 20 až 30 veteránov. Ročné prevádzkové náklady by nemali presiahnuť sumu 37.000 eur.

V tomto prípade ide o pilotný projekt, ministerstvo bude podľa šéfa rezortu Petra Gajdoša (nom. SNS) hľadať aj iné možnosti, ako vyjsť v ústrety vojnovým veteránom, napríklad poskytnutím služieb v oblasti wellness. Rezort eviduje celkovo 173 veteránov z 2. svetovej vojny a 7500 novodobých vojnových veteránov.

Penzión vojnovým veteránom poskytne ubytovanie, služby spojené s ubytovaním a môže poskytovať aj stravovanie. V penzióne sa nebude poskytovať opatrovateľská či ošetrovateľská starostlivosť.

Pilotný projekt na zriadenie penziónu predpokladá jednorazové náklady vo výške približne 150.000 eur. Tieto finančné prostriedky budú pravdepodobne využité na prebudovanie časti niektorej z ubytovní v rezorte obrany.

"V prípade, že príjem vojnového veterána, poberateľa výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku nebude postačovať na úhradu ceny za ubytovanie, služby spojené s ubytovaním a úhradu ceny za stravovanie, rozdiel, ktorý doplatí ministerstvo, sa odhaduje na sumu maximálne 1000 eur mesačne, t.j. 12.000 eur za rok. Doplatok 1000 eur mesačne zo strany ministerstva obrany je kvalifikovaným odhadom doplatku na viac osôb," uviedol rezort obrany v dôvodovej správe.

Do penziónu bude možné prijať vojnového veterána spolu s manželkou (manželom) alebo družkou (druhom).

TASR · 13. marca 2018, 18:04
Zdieľať


Naspäť na najnovšie správy

Teraz tiež

Rubriky denníka 24hod.sk