Video: Dá sa svetlo počuť? Unikátny koncert dokázal, že áno

28. novembra 2018, 13:10
Video: Huawei dnes online uvádza jedinečný koncert Sound of Light: Ako znie polárna žiara?

Presvedčilo sa o tom vyše 300 hostí v slávnej viedenskej koncertnej sále Brahms Hall. Práve tam zažil svoju svetovú premiéru koncert Sound of Light, prvý projekt svojho druhu, ktorý transformoval severskú polárnu žiaru do dosiaľ nevídanej hudobnej podoby.

 

Vypočujte si jeden z najkrajších prírodných úkazov

 

Celý príbeh Sound of Light sa začal písať pred pár mesiacmi. Profesionálny “lovec polárnej žiary”, fotograf Kjetil Skogli strávil množstvo nocí pod holým nebom neďaleko mesta Tromsø na severe Nórska s jediným cieľom: natočiť zábery polárnej žiary.

 

Ostrieľaný majster objektívu následne zábery, ktoré zachytil, odoslal do zvukového laboratória. Tam sa ich skúmania ujal špeciálny systém s umelou inteligenciou, ktorý dokáže analyzovať farbu, tvar, veľkosť či rýchlosť. Na základe týchto vlastností vytvoril základnú hudobnú líniu, pričom vo finálnej fáze podal stroju pomocnú ruku skladateľ Mark Sayfritz.

 

Akonáhle bolo hudobné dielo hotové, ostával ešte posledný krok: predviesť ho pred živým publikom. Tejto úlohy sa zhostil James Shearman, uznávaný dirigent, ktorý symfóniu novej generácie odprezentoval v slávnej Brahms Hall vo Viedni.

Video: Dá sa svetlo počuť? Unikátny koncert dokázal, že áno

“Mojou úlohou bolo zosilniť emócie z tohto konkrétneho predstavenia, takže divák môže mať pocit, že k nemu polárna žiara skutočne prehovára prostredníctvom hudby,” povedal James Shearman, dirigent koncertu Sound of Light.

 

Keď hudbu tvorí technológia

 

Ako teda znie polárna žiara? Odpoveď na túto otázku dostalo 300 pozvaných hostí z celej Európy priamo v slávnej Brams Hall vo Viedni, kde včera večer James Shearman v spolupráci s viedenským symfonickým orchestrom odohral jedinečný koncert Sound of Light. Inšpiráciou netradičnej myšlienky sa stali schopnosti top smartfónu značky Huawei, modelu Mate 20 Pro. Jeho pokročilé funkcie čoraz viac stavajú do popredia otázku: bude jedného dňa technológia schopná nahradiť ľudský talent?

 

Osobnosti, ktoré sa podieľali na projekte Sound of Light:

 

Kjetil Skogli, lovec polárnej žiary: fotograf, lovec polárnej žiary a sprievodca v Nórsku. Kjetil spolupracoval s televíznymi kanálmi ako BBC, 60 Minutes Australia, NRK a mnohými inými, pre ktorých natáčal a fotografoval polárnu žiaru. Zohral kľúčovú úlohu v Sound of Light ako sprievodca pri hľadaní nepolapiteľného prírodného fenoménu. Jeho vedomosti o sledovaní a pochopení polárnej žiary boli pre projekt zásadné.

 

Mark Sayfritz, skladateľ: jeden z najplodnejších umelcov, skladateľov a producentov hudobného priemyslu. Mark je držiteľom mnohých ocenení za svoje soundtracky a zvukový dizajn, vrátane práce s celosvetovo známymi značkami. Jeho úloha spočívala v “aranžovaní” prvkov zvuku, vytvorených špeciálnym systémom AI a štruktúrovaní týchto nových zvukov do originálnej symfónie. Jeho nadšenie pre spoluprácu, uchopenie technológie a skúsenosti so zvukom sa ukázali ako neoceniteľné.

 

James Shearman, dirigent: celosvetovo uznávaný britský dirigent, ktorý sa podieľal na hudbe k viac ako 80 celovečerným filmom vrátane Kráska a zviera, Manchester by the Sea a Harry Potter a Ohnivá čaša. Úloha Jamesa Shearmana ako aranžéra a dirigenta pre Sound of light bola neoddeliteľnou súčasťou konečnej realizácie.

Koncert Sound of Light začína cca v 26 minúte

Zdieľať


Naspäť na najnovšie správy

Teraz tiež

Rubriky denníka 24hod.sk