5 pravidiel, na ktoré by ste v aute s deťmi nemali zabúdať

28. marca 2018, 16:27
autosedačka

Väčšie neznamená bezpečnejšie

Vo všeobecnosti platí, že čím viac plechu a kovu vás obklopuje, tým lepšie. Existuje však jedna pomerne významná výnimka tohto pravidla a tú tvoria staršie modely SUV. Tie sú v prípade náhlych zmien smeru vo veľkej rýchlosti náchylnejšie na prevrátenie, nakoľko majú vyššie položené ťažisko ako osobné autá.

Preto ak jazdíte so svojim dieťaťom v staršom SUV, jazdite predovšetkým zodpovedne a nie veľmi rýchlo. To ale platí aj v prípade jazdy v novších modeloch – tie sú ale predsa len bezpečnejšie a to vďaka elektronickej kontrole stability. Detská autosedačka by mala byť povinnosťou – na Rankito.sk v sekcii „Pre deti“ nájdete recenziu 14 najlepších autosedačiek roku 2018.

 

Akýkoľvek predmet sa môže premeniť na projektil

V prípade náhleho zastavenia alebo kolízie lieta všetko v aute vzduchom. Kniha položená na palubnej doske, notebook a hoci aj detská fľaštička môžu byť potenciálnou hrozbou, ktorá môže dieťa veľkou silou zasiahnuť a zraniť.

Čokoľvek predstavuje hrozbu. Rezervujte preto miesto v horných partiách auta pre mäkké hračky, batožinu, kočíky a iné veľké a ťažké predmety radšej vozte v kufri alebo pod sedadlom.

 

Pokiaľ ide o deti, airbagy spôsobia viac škody ako úžitku

Airbagy môžu počas nehody ušetriť dospelým a starším deťom mnoho starostí spôsobených vážnymi zraneniami, no pre malé detí a batoľatá môžu predné airbagy znamenať život-ohrozujúci moment.

V prípade autosedačky typu kolíska, ktorá sa inštaluje proti smeru jazdy, sa odporúča čelný airbag vypnúť, nakoľko táto autosedačka sama o sebe dostatočne chráni dieťatko. V prípade autosedačiek pre staršie deti, ktoré sú otočené v smere jazdy, sa odporúča nechať airbag zapnutý, no celá sedačka (aj s autosedačkou) by sa mala posunúť dozadu. Ak by bola sedačka blízko palubnej dosky a airbagu, hrozia v prípade vystrelenia airbagu poranenia nôh, panvy a tváre (napr. popáleniny vplyvom horúceho plynu airbagu). Prezrite si najskôr test autosedačiek a o nákupe konkrétneho modelu a jeho použití v súvislosti s airbagmi sa poraďte s predajcom.

 

Deti sú rovnako rušivé ako mobilné telefóny

„Mamiiiii, ona mi vzala môjho mackaaa!“ Takýto a podobné výkriky zo zadných sedačiek môžu pre šoféra pôsobiť mimoriadne rušivo. Hrozí strata koncentrácie a jazda sa tak stáva nebezpečnou. Deti ale z auta vylúčiť nemôžete preto sa zamerajte na preventívne opatrenia…

• Vytvorte si čas na reakciu. Jazda príliš blízko za iným vozidlom je častým dôvodom dopravných nehôd – ak vaše oči čo i len na sekundu stratia kontrolu nad situáciou, riziko kolízie významne vzrastá. Pri dobrom počasí sa preto držte vo vzdialenosti aspoň 2 sekundy od auta pred vami, na diaľnici a v zlom počasí udržujte radšej väčší odstup, na úrovni 3 a viac sekúnd.

• Spomaľte. Keď zdvojnásobíte rýchlosť vozidla, budete potrebovať štvornásobne dlhú dráhu na jeho zabrzdenie. Ak idete napr. rýchlosťou 90km za hodinu, brzdná dráha vozidla bude zhruba na úrovni 20násobku jeho dĺžky.

• Potrebujete zotrieť vyliatu tekutinu, prerušiť bitku či zdvihnúť padnutú hračku? Urobte tak, no ešte pred tým odstavte vozidlo.

 

Autá – rúry na pečeni v lete

Počas slnečného a horúceho dňa môže teplota vo vnútri zaparkovaného auta vzrásť v priebehu 10 – 20 minút pokojne aj na 50 – 60 °C. Nechať v takto rozpálenom vozidle dieťa je mimoriadne rizikové, pretože už v priebehu pár desiatok minút môže dôjsť k tomu najhoršiemu...Hrozia ale aj iné veci – samotné dieťa v aute môže vozidlo uviesť do pohybu, môže sa priškrtiť v automaticky ovládaných oknách či uväzniť v kufri.

Preto nenechávajte deti v aute samotné a pred tým, než dieťa usadíte na sedadlo, skontrolujte teplotu tohto sedadla – to môže byť pokojne rozpálené na viac ako 60 °C a pokožka, ktorá sa takéhoto povrchu dotkne, je behom okamihu popálená.

Zdieľať


Naspäť na najnovšie správy

Teraz tiež

Rubriky denníka 24hod.sk