Košickí cyklisti chystajú verejné protesty

12. júla 2007, 9:57

KOŠICE 12. júla (WEBNOVINY) – Cyklistická únia mesta Košice a Spolok na podporu skrášľovania Košíc vyčíta v otvorenom liste ministrovi dopravy Ľubomírovi Vážnemu, že ministerstvo nereagovalo v zákonnej lehote na petíciu proti obmedzovaniu slobody pohybu, ktorú odovzdali 11. júna. Preto budú v protestných jazdách pokračovať. O liste agentúru SITA informovali Ladislav Rovinský zo Spolku na podporu skrášľovania Košíc a Karol Labaš z Cyklistickej únie mesta Košice.

Petícia sa týka ciest pre motorové vozidlá v Košiciach a okolí, na ktorých je zákaz jazdy na bicykloch. Z tohto dôvodu sa nemožno bicyklom dostať do viacerých obcí v okolí Košíc, ani do spoločnosti U.S. Steel Košice, pretože iné komunikácie ani cyklistické chodníky neexistujú.

Labaš a Rovinský argumentujú, že viaceré protestné jazdy proti tomuto obmedzeniu uznala za oprávnené nielen samospráva, ale aj správca ciest Národná diaľničná spoločnosť (NDS). Ministerstvo mlčí a nereaguje na listy, žiadosti a petície. "Vlaňajšie mediálne vyhlásenia NDS o vôli vybudovať náhradné komunikácie resp. cyklistický chodník, ktoré by riešili problém, preto neberieme vážne. V tejto bezvýchodiskovej situácii nám nezostáva iné, než pokračovať vo verejných protestoch užívaním zakázaných ciest, lebo bez toho sa do cieľa našich cyklojázd nedostaneme. Najbližšiu sobotu sa pred jazdou na burzu do Budimíra stretneme o 9. hod. pred hypermarketom Tesco a v nedeľu pred jazdou na rokovanie so starostom MČ Pereš sa stretneme o 9. hod. pred Kauflandom,“ uvádza sa v liste.

„Nedávne prijatie novely zákona o lesoch s ďalšími obmedzeniami pre cyklistov nás utvrdzuje v tom, že ide o naštartovaný proces štátnej diskriminácie cyklistov. Na obe verejné jazdy preto pozývame aj cyklistov, ktorí chcú vyjadriť nesúhlas s touto nezmyselnou novelou, či už účasťou alebo podpisom výzvy prezidentovi za vrátenie novely do parlamentu na prepracovanie,“ informovali Labaš a Rovinský.

SITA

Zdieľať


Naspäť na najnovšie správy

Teraz tiež

Rubriky denníka 24hod.sk