Kúpa vozidla zo zahraničia je veľmi populárna. Nečudo. Tento spôsob totiž predstavuje cestu, ako si zadovážiť auto v dobrom stave a za rozumnú cenu. Aby ste sa vyvarovali problémom je potrebné si dať pozor na viacero vecí.
Dovoz áut zo zahraničia sa na Slovensku rozbehol začiatkom tretieho tisícročia. Za posledné roky začal záujem o dovezené autá postupne klesať, no stále je veľmi vysoký. Poďme sa teda pozrieť na to, čo všetko obnáša proces kúpy osobného vozidla v zahraničí a na aké kroky nezabudnúť.
Správny výber auta začína u vás doma. V pohodlí svojej domácnosti by ste sa mali zamyslieť, aké vozidlo potrebujete. Tu je niekoľko základných okruhov, z ktorých by ste mali vychádzať.
● Na aký účel bude auto primárne slúžiť? (cestovanie do práce, vozenie detí do školy a na krúžky atď.)
● Akú má mať vozidlo spotrebu?
● Koľko kilometrov maximálne má mať auto najazdené?
● V akej výbave chcete mať auto?
● Preferujete nejakú konkrétnu značku a model?
● Aký typ auta chcete (sedan, combi, SUV)?
To je len niekoľko základných otázok, ktoré by vás mali usmerniť pri výbere vášho nového vozidla. Dajte si na zodpovedanie dostatok času a neunáhlite sa. Predsalen auto nekupujete na jeden týždeň. Na konci tejto fázy by vám malo byť jasné, aké konkrétne auto chcete kúpiť.
V tomto kroku by ste si mali tiež vyhliadnuť špecializovaný portál zaoberajúci sa predajom áut. V ňom si vyberte jedno (alebo hneď viacero) vozidiel, ktoré si viete predstaviť, že by bolo vaše. Ak máte túto úlohu splnenú, prejdite ďalej.
Pri kúpe auta v zahraničí máte dve možnosti. Buď sa vybrať do zahraničia a ísť nakúpiť na vlastnú päsť. Alebo túto procedúru necháte na špecializovanú firmu. Každý variant má svoje pre aj proti.
V prvom prípade vás čaká cesta do zahraničia. Tu si však musíte zodpovedať dôležitú otázku, ako chcete vaše nové auto dopraviť na Slovensko? Môžete absolvovať cestu domov už na novom aute. Avšak treba počítať s dvojnásobnými nákladmi vrátane dvoch šoférov. K tomu by ste pred cestou na Slovensko mali mať:
● doklad o odhlásení vozidla
● technický preukaz
● prevozné značky
● kúpnopredajnú zmluvu
● protokol o platnej STK a emisnej
Druhou možnosťou je odniesť auto na prívesnom vozíku. V takom prípade vám odpadá množstvo papierovačiek.
Vycestovanie za novým autom vás bude stáť peniaze a čas. Na druhú stranu si však budete môcť dané vozidlo dokonale obzrieť a poprípade aj vyskúšať. Môžete si tak byť istí, že nekupujete žiadnu mačku vo vreci.
Alebo môžete zveriť nákup a prevoz auta na špecializovanú firmu. Odpadnú vám starosti s vycestovaním, vybavovaním papierov v zahraničí a podobne. Na druhú stranu si však priplatíte za sprostredkovanie a taktiež tak trochu kupujete neznámy tovar. Fotky sú totiž jedna vec, no realita môže byť úplne iná.
Privezením nového auta na Slovensko máte za sebou tú ľahšiu časť. Teraz vás čaká vybavovanie všetkých potrebných dokumentov. Do 30 dní od dovozu ste totiž povinní zabezpečiť prihlásenie vozidla zo zahraničia. Tento krok však spočíva z viacerých úkonov.
V prvom rade si musíte zohnať úradne overený preklad technického preukazu vozidla. Ak ste podpísali kúpno-predajnú zmluvu iba v cudzom jazyku, musíte si ju taktiež nechať preložiť (znovu úradne overený preklad).
Druhý krok spočíva v kontrole originality vozidla. V rámci nej sa kontroluje pôvodnosť vozidla. Inak povedané, či nie je zložené z viacerých áut pochádzajúcich napríklad z trestnej činnosti alebo nedošlo k iných zásahom. Tento proces prebieha rôznymi merania a nedeštruktívnym skúmaním.
Po vybavení vyššie spomínaných náležitostí budete musieť zájsť na technickú a emisnú kontrolu vozidla. Do evidencie je totiž možné prihlásiť iba vozidlo, ktoré je spôsobilé na premávku po cestných komunikáciách. A práve tento stav má stanica technickej a emisnej kontroly overiť.
Tento krok môžete vynechať, pokiaľ máte úradne preložené dokumenty o STK a emisnej kontrole vykonanej v zahraničí.
Ďalší dôležitý krok spočíva v uzatvorení povinného zmluvného poistenia. Dobrou správou je, že PZP si viete vybaviť aj z pohodlia domova. Stačí vám nato mobilný telefón resp. počítač a VIN číslo prihlasovaného vozidla. Avšak pozor, niektoré poisťovne umožňujú poistiť iba to vozidlo, ktoré úspešne prešlo všetkými vyššie spomenutými úkonmi.
V momente, kedy máte auto skontrolované a overené, vybavené všetky potrebné doklady a PZP, môžete zájsť na príslušný dopravný inšpektorát. Ten od vás bude vyžadovať nasledovné:
● osvedčenie o evidencii časť II vydané príslušným obvodným úradom dopravy
● doklad okresného úradu odboru cestnej dopravy a pozemných komunikácií o schválení technickej spôsobilosti vozidla alebo uznaní jeho typového schválenia
● potvrdenie o PZP
● doklad totožnosti
● potvrdenie o zaplatení správneho poplatku
● ak vozidlu výrobca vystavil osvedčenie o zhode vozidla COC, je vlastník povinný predložiť aj osvedčenie o zhode vozidla COC
Výška správneho poplatku sa líši a závisí od konkrétneho modelu a veku auta. Zvyčajne sa pohybuje vo výške niekoľkých desiatok až stoviek eur.
Kúpa vozidla zo zahraničia a jeho prihlásenie môže vyzerať náročne a komplikovane. Dá sa však zvládnuť. A na konci tejto cesty sa budete môcť tešiť z vášho nového štvorkolesového tátoša.