No ak ste niekedy túžili po tom, aby vaša mačka prišla za vami sama od seba, pradúc sa vám uložila na kolená a pozrela na vás tým pohľadom „si môj človek“, vedzte, že to nie je náhoda, ale výsledok budovania dôvery.
Ako získať dôveru mačky? Nie silou, nie hlasom, ani tým najluxusnejším škrabadlom na trhu. Odpoveď je jednoduchšia a zároveň zložitejšia: cez pochopenie, rešpekt a trpezlivosť. Tu je 5 spôsobov, ako na to.
Mačky nie sú plyšové hračky. Ak spí, nechajte ju. Ak sa rozhodne ignorovať vás pri rannom podávaní granúl, rešpektujte to. V ich svete znamená sloboda komfort. Ak budete jej priestor narušovať, môže sa cítiť ohrozená. Namiesto toho jej doprajte čas a pokoj. Keď bude pripravená na kontakt, sama príde – a verte, že to bude stáť za to.
Vedeli ste, že…?
Mačky komunikujú so „svojím“ človekom iným spôsobom ako cudzím. Keď na vás žmurkne oboma očami pomaly, je to ich verzia bozku.
Aj tie najdomáckejšie mačky majú rady pocit kontroly. Rozmiestnite jej peliešky na rôzne miesta. Nech sa sama rozhodne, či chce spať na parapete, v kartónovej krabici alebo uprostred vašej postele. Nenúťte ju, aby sa socializovala, keď nemá náladu – hlavne s hlučnými deťmi alebo návštevami.
Dávať mačke možnosť výberu znamená, že ju beriete vážne. A práve vtedy si povie: „Tento človek vie, čo robí.“
Pre niekoho možno rutina znamená stereotyp, pre mačku je to bezpečie. Kŕmenie v rovnaký čas, pravidelné čistenie toalety, pokojný večerný režim – to všetko sú signály, že ste stabilným prvkom jej sveta. A keď sa vo vašej blízkosti cíti bezpečne, začne sa vám otvárať.
Aj keď raz za čas prídete domov neskôr, nevynechajte večerný rituál. Jednoduché pohladkanie alebo tiché “ahoj” jej pripomenie, že ste stále jej človek.
Mačka vám povie všetko – ak viete, kam sa pozrieť. Chvost, uši, fúzy a postoj tela – to je jej reč. Napríklad:
Ak jej porozumiete, prestanete robiť „chyby“, ktoré by mohli narušiť jej pocit bezpečia. A ona si všimne, že ju skutočne počúvate. Vzťah sa tým prehĺbi ako medzi dvoma starými známymi.
Možno to znie ako z ríše fantázie, ale mačky sa dajú vycvičiť. S trochou trpezlivosti a množstvom maškŕt ju naučíte prísť na zavolanie, sadnúť si, podať labku alebo dokonca chodiť na vodítku. Tréning nie je len zábava – je to forma komunikácie a spolupráce.
Začnite jednoducho. Zavolajte jej menom, odmeňte ju, keď príde. Tréning by mal byť krátky, hravý a pozitívny. Nikdy netrestajte. Vaším cieľom nie je poslušnosť, ale dôvera.
Nie je to láska na prvý pohľad. Mačka si nevyberá len tak hocikoho. Ale keď si vás vyberie, keď sa vám zverí a bez váhania si ľahne vedľa vás – máte vo svojom živote niekoho výnimočného.
Ako získať dôveru mačky? Nie je to teda o tom, čo spraviť, ale aký byť: pokojný, vnímavý a predovšetkým úprimný. Lebo mačka spozná, keď hráte rolu. A keď budete sami sebou, ona to ocení najviac.