Nemci chcú redukovať emisie skleníkových plynov o 80 % do roku 2050

18. januára 2018, 12:18
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Berlín 18. januára (TASR) - Zníženie emisií skleníkových plynov v Nemecku o 80 % do roku 2050 je technicky uskutočniteľné a ekonomicky možné. Uvádza sa v štúdii na objednávku vplyvného Spolkového zväzu nemeckého priemyslu (BDI), ktorú vo štvrtok ponúkol médiám.

Ale snaha o ich redukciu o 95 % by mohla naraziť na "hranice technickej realizovateľnosti a súčasnej sociálnej prijateľnosti", konštatuje štúdia spoločností Prognos a Boston Consulting Group.

BDI predstaví štúdiu v priebehu štvrtka na konferencii o klíme v Berlíne, ale médiám ju poskytlo o niečo skôr.

Nemecko sa zaviazalo znížiť emisie skleníkových plynov o 80 až 95 % do roku 2050 v porovnaní s rokom 1990. Podľa štúdie vláda v Berlíne bude potrebovať dodatočné investície v rozmedzí 1,5 až 2,3 bilióna eur na dosiahnutie tohto cieľa. A bude tiež potrebné "optimalizovať zavádzanie poslušných opatrení", aby nedošlo k negatívnemu vplyvu redukcie emisií na ekonomiku.

Štúdia pripomína, že kým na jednej strane bude nemecký priemysel potrebovať ochranu, aby nebol znevýhodnený oproti medzinárodnej konkurencii, na druhej strane by investície do redukcie emisií mohli nemeckým exportérom otvoriť trhy, ktoré sa obávajú klimatických zmien.

TASR · 18. januára 2018, 12:18
Zdieľať


Naspäť na najnovšie správy

Teraz tiež

Rubriky denníka 24hod.sk