Pizzu dali svetu talianski emigranti, poznali ju už v Pompejách

27. januára 2007, 19:16
      Pizzu poznali už starí Pompejčania, hoci nie v takej podobe ako dnes. Bolo to len cesto potreté olivovým olejom, cesnakom a posypané oreganom alebo rozmarínom. K pizzi neodmysliteľne patria paradajky, ktoré do Európy však doviezol až Krištof Kolumbus z Ameriky. Kúsok svojho "pizzového" umenia na Slovensko doniesol aj taliansky kuchár Vincenzo Miele, ktorý sa na majstrovstvách sveta 1999 v robení pizze umiestil na 4. mieste.
      "Moje cesto je originálne, nie sú v ňom vajcia ani mlieko. Na Slovensku ho nikto nerobí. Robil som ho v piatich reštauráciách, ale recept neprezradím. Pizza nie sú cestoviny, je to chlieb," prezradil Vincenzo. Ako vysvetlil, na jeho pizzi je možné nájsť kombináciu rôznych chutí aj vôní. Nechýbajú baklažány, kukurica, cuketa, paprika a špecialitou je jeho pikantná omáčka Vesuvio.
      V Taliansku je registrovaných asi 40 druhov pizze, azda najznámejšou je Margerita, pretože ingrediencie zobrazujú taliansku trikolóru. Vincenzo tvrdí, že na pravú Margeritu sa musia dať paradajky, pretlak, mozzarela, oregano, bazalka. "Musíme vždy dávať ako syr pravú mozzarelu, pretože rôzne náhrady nie sú dobré," doplnil.
      Vincenzo od malička rád varí, ale najmä - rád pečie pizzu. "Viem variť všetko, nielen pizzu, ale aj mäso, cestoviny. No vždy som chcel byť pizzaman a to mám veľmi rád. Musím povedať, že niekedy sa mi aj nepodarí cesto urobiť a nie je také. ako chcem," priznáva.
      Na Slovensku býva päť rokov a so svojou manželkou žije už jedenásť rokov. "Prvýkrát som sa bál prísť na Slovensko. Viem po nemecky, po taliansky, ale nie po slovensky. Rozhodnutie bolo prísť sem a zostať tu len vtedy, keď mi pôjde robota," vysvetlil svoje dôvody príchodu na Slovensku. Priznáva, že Slovensko má rád, pričom sa mu z neho najviac páčia naše ženy.

(TASR)

Zdieľať


Naspäť na najnovšie správy

Teraz tiež

Rubriky denníka 24hod.sk