TRÓJSKY KÔŇ ÚTOČÍ: Počet používateľov napadnutých vírusom pribúda

27. marca 2019, 11:11
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 
Bratislava 27. marca - V roku 2018 bolo podľa zistení spoločnosti Kaspersky Lab napadnutých až 889.452 používateľov bankovými trójskymi koňmi, čo predstavuje nárast o takmer 16 % v porovnaní s rokom 2017. Z analýzy, ktorá skúmala prostredie finančných hrozieb, vyplýva, že k rastu došlo čiastočne v dôsledku zvýšenej aktivity jedného bankového trojana.

Útoky bankovými trójskymi koňmi patria medzi najobľúbenejšie medzi kybernetickými zločincami, pretože sú zamerané priamo na finančný zisk. Tento druh malvéru ukradne poverenia pre elektronické platby a online bankové systémy od obetí, zachytí jednorazové heslá a údaje pošle útočníkom, ktorí sú za útok zodpovední.

Takmer štvrtinu z 889.452 napadnutých používateľov tvorili zamestnanci, tento pomer sa výrazne nezmenil posledné tri roky. Podľa odborníkov spoločnosti je dôvod očividný. Zatiaľ čo útoky na spotrebiteľov poskytujú útočníkom prístup iba k bankovým účtom alebo platobným systémom, úspešné zásahy na zamestnancov môžu ohroziť finančné zdroje celej spoločnosti.

Zozbierané údaje tiež ukazujú, že najviac zasiahnutou krajinou bolo v roku 2018 Rusko, odkiaľ pochádzalo viac ako 22 % napadnutých používateľov. Nasleduje Nemecko (s podielom viac ako 20 %) a India (takmer 4 %).


 
Zdieľať


Naspäť na najnovšie správy

Teraz tiež

Rubriky denníka 24hod.sk