BRATISLAVA 6. februára (WN/SITA) - V bankovom sektore pracovalo na konci decembra minulého roka 21 019 pracovníkov, pričom ku koncu roka 2004 ich bolo o 32 menej. Na tomto náraste sa podieľala komerčná banková sféra, v ktorej počet pracovníkov medziročne vzrástol o 103 na koncoročných 19 850 zamestnancov. Naopak, centrálna banka zamestnávala na konci dvanásteho mesiaca 1 169 pracovníkov, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o 71 pracovných miest. Vyplýva to z údajov zverejnených Národnou bankou Slovenska (NBS).
Na slovenskom bankovom trhu aktívne vykonáva svoju činnosť 18 komerčných subjektov a päť pobočiek zahraničných bánk. Najmladšou pobočkou, ktorá svoju činnosť vykonáva od septembra, je portugalská Banco Mais. Šiesta pobočka, ktorá však ešte oficiálne nezačala svoju činnosť, je pobočka pražskej J&T Banky. Tá začiatok činnosti a oficiálne otvorenie pobočky predpokladá v prvom štvrťroku tohto roka. Bankový sektor evidoval na konci decembra na celom Slovensku spolu 685 pobočiek. Tri najväčšie slovenské banky, teda Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka, sa na celkovom počte podieľali približne 65 percentami. Najväčšie rozmiestnenie bankových pobočiek bolo v Bratislavskom kraji s počtom 158 pobočiek. Ostatné kraje evidovali na konci decembra menej ako 100 pobočiek.
Základné imanie bánk a pobočiek zahraničných bánk ku koncu dvanásteho mesiaca predstavovalo 44,365 mld. Sk, z čoho výška zahraničného kapitálu bola v sume 39,772 mld. Sk a zvyšok tvoril slovenský kapitál. Banky bez zahraničnej majetkovej účasti sú iba dve, a to Poštová banka a Slovenská záručná a rozvojová banka. Z teritoriálneho hľadiska malo ku koncu decembra podľa NBS najväčší podiel na zahraničnom základnom kapitáli Rakúsko s 15,681 mld. Sk a za ním Luxembursko s 12,528 mld. Sk. Výrazný pokles podielu slovenského kapitálu a prílev zahraničného kapitálu súvisí s reštrukturalizáciou a privatizáciou slovenského bankového sektora, a to najmä v roku 2001. Z najväčších slovenských bánk to boli vtedy VÚB banka a Slovenská sporiteľňa.
Ako vyplýva z informácií zverejnených komerčnými bankami, na Slovensku dosiahli vlani podľa predbežných údajov hrubý zisk v objeme 16,13 mld. Sk, čo predstavuje medziročný nárast o takmer 17 %. Tri najväčšie slovenské banky, teda Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka, sa na celkovom zisku pred zdanením podieľali asi 70 %. Väčšina bankových domov pôsobiacich na slovenskom trhu vlani vykázalo v celkovom hospodárení plusové hodnoty. V strate sa ocitli tri pobočky zahraničných bánk, čo odôvodnili zvýšenými investíciami do rozvoja pobočiek a do nového informačného systému.
FOTO:SITA