Zomrel americký astronaut Richard Gordon, účastník misie Apollo 12

08. novembra 2017, 6:18
Richard "Dick" Gordon, archívna snímka. Foto: TASR/AP
 
Washington 7. novembra (TASR) - Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok v štáte Kalifornia americký astronaut Richard "Dick" Gordon. Informovala o tom v utorok nadácia Astronaut Scholarship Foundation.

Agentúra DPA pripomenula, že Gordon bol jedným z 24 pozemšťanov, ktorí absolvovali let na Mesiac.

Gordon, ktorý spočiatku pôsobil ako testovací pilot, vstúpil do radov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v roku 1963. V roku 1966 bol pilotom v rámci misie Gemini 11 a ako pilot veliteľského modulu sa v roku 1969 zúčastnil aj misie Apollo 12 - v poradí druhej misie, ktorá pristála na Mesiaci.

Dvaja jeho kolegovia z posádky Apolla 12, Charles Conrad a Alan Bean, strávili na povrchu Mesiaca 31 hodín. Gordon za tento čas pilotoval vesmírnu loď, s ktorou Mesiac 45-krát obletel, pričom zhotovoval fotografie jeho povrchu a mal za úlohu vytypovať miesta pre pristávanie budúcich misií NASA.

Po odchode z NASA v roku 1972 Gordon pôsobil ako výkonný viceprezident spoločnosti New Orleans Saints Professional Football Club. Od 1. apríla 1977 bol hlavným manažérom energetického oddelenia firmy John Mecom Company, v roku 1993 sa stal prezidentom Space Age America Inc.

Televízia HBO o Gordonovi nakrútila profilovú reláciu do seriálu From the Earth to Moon. Ako poradca sa podieľal na nakrúcaní televízneho seriálu Space, dodala DPA.

TASR · 08. novembra 2017, 6:18
Zdieľať


Naspäť na najnovšie správy

Teraz tiež

Rubriky denníka 24hod.sk