25. decembra 2024, 20:40
25.12.2024 (SITA.sk) - Objem nezdanených tabakových výrobkov na Slovensku dosiahol v roku 2024 rekordnú úroveň. Podľa analýzy Empty Pack Survey, ktorú realizovala spoločnosť NielsenIQ pre tabakový priemysel, podiel výrobkov s nezaplatenou spotrebnou daňou stúpol na historických 7,6 percenta, pričom až 4,3 percenta vyfajčených škatuliek pochádza z nelegálnych výrobní.
„Rekordná úroveň nezdanených výrobkov prišla krátko po zavedení nových sadzieb spotrebných daní tabakových výrobkov od februára 2024. Dokazuje to, že fajčiari sa stávajú čoraz častejšie citlivejší na ceny výrobkov. Neváhajú tak siahnuť aj po falzifikátoch, pri ktorých existuje významnejšie zdravotné riziko ako pri výrobkoch z kontrolovanej výroby,“ uviedol
Ľubomír Tuchscher, výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky (SZZV).
Skokanom roka sú Topoľčany
Analýza poukázala na skutočnosť, že najvyšší podiel nezdanených výrobkov nepochádza len z oblastí pri schengenských hraniciach s Ukrajinou, ale aj z iných miest, ako sú Šahy (25 %), Topoľčany (23 %) a Komárno (22 %).
„Topoľčany sú skokanom roka s nárastom o tri percentá nezdanených výrobkov oproti minulému,“ povedal Tuchscher.
Zároveň vysvetlil, že výskum Empty Pack Survey bol realizovaný prostredníctvom zberu odhodených škatuliek cigariet na začiatku leta naprieč Slovenskom. Následne zozbierané škatuľky boli analyzované, či išlo o legálne produkty, výrobky určené pre iné trhy alebo falzifikáty.
Výsledky zdieľali s finančnou správou
Výsledky boli pred zverejnením zdieľané s
Finančnou správou SR, aby pomohli bojovať proti nelegálnym výrobkom.
„Sme si vedomí, že pracovníci Finančnej správy SR neustále zintenzívňujú svoju prácu pri odhaľovaní nelegálnych výrobní. Ukazuje sa však, že ekonomická situácia stimuluje dopyt po nezdanených výrobkoch,“ dodal Tuchscher.
SZZV zastrešuje päť najväčších výrobcov a dovozcov tabakových výrobkov, ktorí dominujú 98 percentám legálneho trhu. Vo všeobecnosti platí, že viac ako tri štvrtiny ceny cigariet putuje do štátneho rozpočtu, zvyšok sa delí medzi výrobcami, dovozcami a obchodníkmi.
TASR · 25. decembra 2024, 20:40 © SITA Všetky práva vyhradené.